Jdi na obsah Jdi na menu
 


 ruidi jsou odpradávna strážci světa. Celé generace zůstávali v pokojném spánku, až dokud se nemuseli vzbudit, aby čelili hrozbě Plamenné Legie. Po Archimondově porážce se Druidi rozhodli zůstat v probouzejícím se světě a pomoci znovu vybudovat území zničené Legií. Útok Legie zanechal obrovskou jizvu v přírodním řádě a druidi se zavázali jej vyléčit. Druid je povolání velmi variabilní. Dá se o něm říct, že umí všechno ale ne pořádně (něco jako Brouk Pytlík). Protože je to bojovník přírody, může na sebe brát různé podoby s různými výhodami. Je schopný být tankem (medvědí forma), damage dealerem (kočičí forma) nebo healerem (normální, lidská forma). Počas levelování je většina druidů feral (tj. kočka nebo medvěd), ale protože ke konci hry se může Druid přeměnit i na strom s bonusem k léčení je i výborný healer.

Povolání je k dispozici pro tyto rasy:
 • Night Elves (Noční/Temný Elfové)
 • Taurens (Taureni)

Klady a Zápory tohoto Povolání

Přednosti
 • Mnoho různorodých stylů boje, dostupných díky formám.
 • Možnost přeměnit se na různá zvířat, což mu pomáhá v boji, navíc tak Druid vypadá velmi dobře a může svým vzhledem ohromit začínající hráče.
 • Druid může využít své Cestovní nebo Aquatické formy pro rychlejší cestování, ať už na suchu či ve vodě.
 • Ze všech povolání má nejsilnější buff kouzlo (Mark of the Wild), které zvyšuje Armor, resistance a všechny atributy (str, agi, int, stam, spir).
Nevýhody
 • Může nosit jen látkovou a koženou zbroj.
 • Přestože zvířecí formy nabízejí různé druhy boje, nejsou ve skutečnosti tak všestranné, jako u jiných povolání, kterým se podobají. Mohou být ale stejně efektivní.
 • Pokud je zrovna ve formě nějakého zvířete, nemůže používat předměty ani kouzlit kouzla v normální formě běžně dostupné.

Schopnosti, kouzla a Talenty u Druida

Balance (Rovnováha)
Tato větev je zaměřená na Arcane kouzla jako Moonfire, Starfire, poté vylepšování root efektu (Entanglin Roots) a dalších útočných kouzel, které jsou dostupné v normální formě. Těsně pod brcholem této větve je Moonkin forma, která přináší mnoho bonusů. Druid zaměřený na tento styl boje je většinou pro smích, jelikož behá ve své formě, která vypadá jako Sova a používá kořeny a Starfire, nebo utíká a "spamuje" kouzlo Moonfire, což je velice "profesionální" práce. Nejhlavnějším talentem si může na pomoc přivolat tři malé stromečky, které mu po krátkou dobu pomáhají v boji a způsobují solidní dmg.

Feral Combat (Přeměny)
Jak již napovídá název, tato větev je o přeměnnách a o všem, co s nima souvisí. Forem je 6 -> Bear Form je forma medvěda, který se chová podobně jako Warrior. Dále cat form je slabší odvar Rogue, poté je tu Aquatic form, který vám umožňuje žít pod vodou bez omezení vzduchem. A nakonec Travel form ... zrychlení běhu ... používá se pro cestování do 40 lvl :) Další formy jsou Moonkin form, která patří do odvětví Balance (magie měsíce a hvězd) a vše zakončuje Flying form, díky které se proměníte ve Vránu a lítáte :)

Restoration (Zotavení)
Pokud se dáte touto cestou, tak je jasné, že chcete být kvalitním healerem. Celá větev je zaměřena na uzdravování. Talentový strom přináší možnost udělat z jednoho kouzla instant (kouzlo, které se nemusí "nabíjet ..kouzlit"). Druid je považován za nejlepšího back-up healera, který díky své pestré škále HoT (Healing over Time) kouzel je schopen postupně naházet na všechny členy party Heal, který je v následujících několika sekundách plně uzdraví.


Vše ostatní o tomto povolání

Typ postavy a role v partě

ruid je kombinace několika povolání dohromady a dokáže zastávat v partě hodně rolí, i když ne vždy tak dokonale, jako originální povolání, kterému se podobají. V normální formě (Tauren/Night Elf) je Druid schopen ovládat magii, kterou si přivolá na pomoc sílu měsíce a hvězd v kouzlech Starfire, Moonfire (oblíbené "spamovací" instant kouzlo). Všechny tyto kouzla jsou silnější, pokud je druid zaměřen výhradně na tento typ boje a používá Moonkin Formu (Sova). Dále má velkou škálu uzdravovacích (healing) kouzel a díky talentům je může používat i instantě (resto spec.) V medvědí formě je druid napodobeninou bojovníka (Warrior) a jeho mana se změní na Rage ... díky zvýšenému zdraví a armoru je vhodný na tankování. Ve své druhé formě (kočka - cat form) se podobá povolání Rogue. Svou Energy používá stejně jako rogue, získává Combo pointy a udílí velký dmg. Také je schopen se zneviditelnit díky abilitě Prowl. Další formy jsou Travelling, pomocí které rychleji utíkáte, Aquatic Form, která vás promění na mrože a můžete být pod vodou neomezeně dlouho a vrcholem všech forem je Flyign form, kterou Druid dostal s příchodem datadisku Burning Crusade. Díky této formě se promění ve Vránu a může lítat vzduchem .. ovšem jen na území Outland.

Co je důležité se naučit
 • Jak efektivně přepínat mezi formami a normálním stavem, kombinovat heal a všechna útočná kouzla.
 • Jak si správně rozvrhnout manu na celý boj a nechávat rezervu na případný heal.
 • Dopodrobna poznat možnosti a nevýhody všech forem a efektivně je využít v každé situaci.
 • Pokud zastáváte úlohu léčitele (Healera), tak smysuplně léčit celou partu pomocí HoT (Healing over Time) kouzel, co uzdravují postupně a vše kombinovat s Healing Touchem ... důležité je používát několik Ranků tohoto kouzla, podle toho jak je cíl vašeho léčení raněn. Ušetříte tím mnoho many, protože nižší ranky kouzel potřenují na své vykouzlení podstatně méně many.
Použitelné zbroje pro Druida
 • Látkové Zbroje (Cloth)
 • Kožené Zbroje (Leather)
Použitelné zbraně pro Druida
 • Hole (Staves)
 • Dýky (Daggers)
 • Pěstní Zbraně (Fist Weapons)
 • Jednoruční i Obouruční Palcáty (1h, 2h Maces)
Dokáže odstraňovat tyto negativní efekty
 • Curse (prokletí)
 • Poison (jed)

Užitečné odkazy
Návrhy talentů pro druida
 • 0/46/15 Feral / PvP i PvE - Feral druid k boji využívá téměř jen svoje přeměny a to hlavně bear a cat formu. Build je zaměřený na co největší dmg, ale i na tankování v instancích v bear formě. Navíc budete mít s tímto buildem efektivnější Mark of the Wild.
 • 6/0/55 Restoration (Healer) / PvE - Téměř všechny talent body jsou umístěny ve stromě Restoration, a tak vám musí být jasné, že takovýto druid musí být i slušný healer, kolikrát i lepší než leckterý priest. Talenty jsou vloženy většinou na zvětšení healů, nebo snížení jejich ceny apod., ale také je tu abilita, která druida přemění ve Strom Života, ve kterém se všichni rychleji uzdravují, a druidovi se také lépe léčí, i když jen nějaká kouzla.


unter, neboli lovec je Povolání zaměřené na používání střelných a fyzických zbraní (meče, sekery) v kombinaci se svým mazlíčkem (Petem), kterého si vybral a ochočil. Tento Pet vás bude mít rád podle toho jak mu budete dávat najíst (toho jídla co má rád) a budete získávat Oblíbenost. Pokud ho necháte hladovět, uteče od Vás. Tento pet slouží v PvP jako skvělý dmg, v PvE potom jako Tank :) Jak už bylo řečeno, hunter je fyzickým bojovníkem, tudíž u něj nenajdete žádná kouzla. Spoléhá se na svou střelnou zbraň, ke které se váže hodně jeho abilit a na sečné zbraně, se kterými je také částečně schopen zacházet. Hunterova slabina je jeho Death-zona, neboli 4 - 8 yardů, kde nemůže používat ani střelnou, ani sečou zbraň. Z takové situace mu musí pomoct pet :) Hunter je také specialista na pokládání pastí, které jsou pro nepřátelé neviditelné a v těchto pastech jsou elementy jako například led (zmrazení, zpomalení) či oheň (podpálení, výbuch).

Povolání je k dispozici pro tyto rasy:
 • Night Elves (Noční/Temný Elfové)
 • Dwarfs (Trpaslíci)
 • Taurens (Taureni)
 • Orcs (Skřeti)
 • Trolls (Trollové)
 • Draenei (Draeneiové)
 • Blood Elves (Krvaví elfové)

Klady a Zápory tohoto Povolání

Přednosti
 • Může si ochočit zvíře, které mu pak pomáhá v boji.
 • Pomocí ability Aspect of Cheetah dokáže cestovat velice rychle (tuto schopnost může i sdílet s přáteli - Aspect of the Pack).
 • Může cíl označit svým znakem (Hunter's Mark) a tím mu znemožní se zneviditelnit.
 • Může se vžít do svého Peta a bojovat za něj s použitím jeho abilit.
 • Je také výborný při hledání (tracking) určitého druhu nepřátel nebo při zabíjení utíkajícího nepřítele.
 • Skrze abilitu Eagle Eye může sledovat daleké okolí, či pohybujicí se nepřátele.
Nevýhody
 • V začátku hry může používat nanejvýš Koženou zbroj, což z něj dělá zranitelnější bojovnické povolání.
 • Nikdy nemůže nosit Plátovou zbroj jako Warrior.
 • Má jen velmi málo bojových abilit na blízko, což ovšem neznamená, že je určen pouze pro boj na dálku.
 • Nemá moc AoE Kouzel ... AoE může pouze pomocí Volley a Explosive trap. 3 vzdálené cíle pak může zasáhnout pomocí "trojstřely Multishot" která způsobuje velký dmg a v talentech najdete +15%dmg a +15%crit :)

Schopnosti, kouzla a Talenty u Huntera

Beast Mastery (Ovládání Zvířat)
Jak už bylo zmíněno, Hunter je zaměřen především na ochočování svého Peta. Na to má také skilly, kterými ho ovládá, uzdravuje, sdíli smysly a podobně. Tato kategorie také zahrnuje Aspecty, což jsou buffy, které hunterovy dávají speciaální schopnosti. Hunter může dokonce soustředit svou mysl a zastrašit tak jednu "beast" příserku.

Markmenship (Střelba)
Střelba na dálku je Hunterovou nejsilnější stránkou. Má střely spomalujicí, +dmg, dot šípy, které způsobují postupný dmg za čas atd. Vrcholem je Aimed shot který k dmg šípu přidá velké množství dmg ... v talentech pak najdete třeba Trueshot auru, která zvyšuje attack power celé partě. A snad každý hunter používá Hunters Mark, kterým když označí cíl, tak všechen jeho přijímaný dmg se zvětšuje !

Survival (Přežití)
Mimo boje na blízko se zde řadí pasti, kterých má hunter velké množství. Dále může použít stopování určitého druhu nepřátel a nebo může předstírat smrt, což se někdy hodí ... avšak pokud to přežene, umřete doopravdy :(

General (Ostatní Ability)
Hunter, stejně jako každý jiný může umět Dodge a stejně jako každý Melee class Parry. Kromě toho na 40 lvl se může naučit mail brnění. Dále může umět autoshot = automatická střelba na cíl a Dual Weild ... držení dvou jednoručních zbraní zárověň.


ág je standartním povoláním v každé RPG hře a nejinak i ve WoWku. Mage neboli kouzelník, jak už název napovídá si vytvořil velkou zálibu v kouzlech a magii, kterou téměř bezvýhradně používá v každém souboji. Je schopen vynikat ve třech oborech a sice Ohnivá, Ledová a Arcane kouzla ... V partě většinou hraje roli dmg dealera, automatu na pití a jídlo a také buffera, poněvadž je schopen zvýšit Intelect každému přátelskému hráči na půl hodiny kouzlem Arcane Intelect. Mág je také schopen soustředit svou mysl a pomocí teleportačních run a kamenů přemístit sebe, či celou partu do hlavních měst své frakce. Když se sečtou všechny jeho aspekty (jídlo, voda, intelect buff, dmg, portaly), tak je velice vyhledávaným společníkem při tovření ať už party či raidu. V PvP mág vyniká především díky abilitě Polymorph, kterou dokáže nepřítele proměnit ve zvíře (ovce, želva, prase) a tím získat čas.

Povolání je k dispozici pro tyto rasy:
 • Undeads (Nemrtví)
 • Trolls (Trolové)
 • Humans (Lidé)
 • Gnoms (Gnomové)
 • Blood Elves (Krvavý Elfové)
 • Draenei (Draenei)

Klady a Zápory tohoto Povolání

Přednosti
 • Může svým přátelům vykouzlit jídlo a vodu pro obnovu Many a Zdraví.
 • Je často považován za největšího "Dmg dealera" ... způsobuje největší poškození.
 • Může spomalit rychlost pádu pomocí kouzla Slowfall, takže se málokdy zabije, když odněkud spadne.
 • Disponuje největší škálou plošných kouzel ze všech povolání.
 • Může se teleportovat a také svým přátelům vytvářet portály pro rychlé přesuny.
Nevýhody
 • Může nosit jen látkovou zbroj a má nejméně Zdraví ze všech povolání, tudíž je velmi zranitelný proti fyzickým útokům.
 • Problematické boje s nepřáteli, kteří mají odolnost (nebo dokonce imunitu) na druh magie, který Mág používá.
 • Mág je velice závislý na své maně, pokud mu však dojde, je schopen ji obnovit pomocí kamenů, které si umí udělat (může však mít jen jeden od každého druhu najednou) a abilitky Evocation, která mu na 8 sekund obrovsky zvedne Regeneraci many.

Schopnosti, kouzla a Talenty u Mága

Arcane Spells (Arcane Magie)
Mágova nejrozmanitější větev, ve které najdete channeling kouzlo Arcane Missiles, které je velice silné a hodí se především na Bosse. Dále Arcane Explosion, což je velice silné plošné kouzlo (instant !) a další jiné specialitky. V talentech najdete skvělý talent, který vám z dalšího kouzla, vykouzleného v následujících 10 sekundách udělá instant ... funguje pouze pro kouzla s menším cast timem jak 10s .. takže instant Hearstone není možný (skvělé kombinovat s Pyroblastem) a také talent, který vám na 15 sekund zvýší dmg všech kouzel o 30%. Avšak nevýhodou je, že po tuto dobu stojí o 30% více many. Poslední lahůdkou v Arcane talentech je Slow, což je zpomalení v pravém slova smyslu.

Fire Spells (Ohnivá magie)
Ohnivé kouzla - jedno plošné (Flamestrike), zbytek normal kouzla. Extrémně silné kouzla jako FireBall nebo PyroBlast, kterými se můžou dávat několika tisícové criticaly. Dále jsou zde Instanty jako FireBlast a podobně. Co se týče talentů, tak obsahují Blast wave, což je ohnivá vlna, která dokáže omráčit nepřátele a dát jim dmg. Posledním talentem je Specialitka, kterou když zapnete, tak máte o hodně, ale opravdu hodně větší šanci, že další Fire kouzla budou criticaly. Posledním talentem je pak abilita, kterou mág napodobí dračí dech a omráčí + poškodí tím nepřátelé před sebou.

Frost Spells (Ledová magie)
Jednoduše mrazící kouzla. Nejlepší dva skilly jsou Frost nova (zmrazí vše okolo mága na 8 sekund tak, aby se to nemohlo pohnout) a Blizzard (Mágovo nejsilnější plošné kouzlo ... je to "channeling" kouzlo, takž se během jeho provádění nemůže dělat nic dalšího, ale poškozuje dmgem větším než 1000). Dále jsou v těchto kouzlech jiná užitečná kouzla jako Cone of cold (mrazící instant) a podobně. Toto odvětví také obsahuje mágovy štíty Frost Shield a Ice Barier. Vrcholem tohoto umění je pak schopnost vyvolat Vodního elementála, který vám krátkou chvíli bude pomáhat v boji.


Vše ostatní o tomto povolání

Typ postavy a role v partě

ág je postavou, která v partě obvykle dává největší damage. Někteří nepřátelé ale mívají na jeho kouzla resisty nebo imunitu a na to je nutné si dávat pozor. Mág má také kouzlo, pomocí kterého přemění humanoidního nepřítele v ovci (Polymorph) a tím ho na čas vyřadí z boje, což je velmi užitečná věc. Mág nemá žádný heal ani jinou věc, kterou by mohl neustále pomáhat partě, proto bývá většinou v pozadí a nepřátelům posílá dárečky ve formě silnýcj kouzel. Za mága by jste se vždy měli držet poblíž Priestů, kteří vás můžou uzdravit nebo poblíže Warriorů, kteří vaše nepřátelé můžou "tankovat" a tím pádem nepůjde dmg do vás. Partě však může pomoci svým buffem, který zvyšuje inteligenci (Intelect) a má ho i v plošném provedení. Každý mág si ale dřív nebo později bude muset zvyknout na to, že na začátku každé akce si zahraje v roli "automatu na pití a jidlo" ...

Co je důležité se naučit
 • Snažit se zůstat mimo aggro nepřátel (aby nepřátele šli po ostatních členech party ... nejlépe po Tankovi).
 • V PvE se zezačátku krotit v udílení dmg, protože Mage je velice náchylný na převzetí Aggra ... nejlépe je počkat 2 - 3 Sunder Armory, pokud tankuje Warrior.
 • Kombinovat kouzla na zpomalení/zastavení/vyřazení cíle. Všímat si okolí a vhodně Polymorphnout / zmrazit / counterspellnout okolní cíle.
 • Zvolit vhodný typ kuozla proti určitému nepříteli. Například proti ohnivému elementálovy použít Frost a naopak.
Použitelné zbroje pro Mága
 • Látkové Zbroje (Cloth)
Použitelné zbraně pro Mága
 • Hole (Staves)
 • Hůlky (Wands)
 • Dýky (Daggers)
 • Jednoruční Meče (1h Swords)
Dokáže odstraňovat tyto negativní efekty
 • Curse (Prokletí ... například Course of Agony)

Užitečné odkazy

Návrhy talentů pro Mága
 • 34/0/27 Arcane-Frost / Pve - Můj Build pro mága, výhradně na PvE, ale i trochu na PvP ... Hodně talentů v Arcane zabezpečuje Dostatek many, Instant cast (Presence of Mind) a také Clearcast (další kouzlo netojí manu). Ve frost talentech jsem si šlápl do Frost boltu jako primárního kouzla, pak improved Cone of Cold a jako samozřejmostí je Cold Snap a Ice Block, který vám zachraní prdel při zuřivém AoE nebo PvP :) Tento build je vhodný zejména do instancí kde jste nuceni používat Frost kouzla (kolem 55 - 60 lvl).
 • 0/33/28 Fire/Frost / PvP - WOcasův build pro mága, který vyznává hlavně PvP. 33 Fire talentů pro velký Fire dmg a criticaly (Combustion) a 28 ve frost pro Ice Block, což je velmi užitečná věc v PvP a také pro Ice shards, což poskytuje opět +50% crit, když cíl dostane frost novu. Takže +crit jako v žádném jiném buildu a navíc obrovský dmg vhodný do každého BG i Instance :)

aladin je svatým bojovníkem a obávaným protivníkem na všech bojištích. Vrhá se do žáru bitev posílen odvahou a svatými schopnostmi. Bojuje za svou zem a za dobro. Nemrtvé a veškeré zlo rozdrtí svým kladivem. Zvyšuje ability svých přátel svými aurami a svatými pečetěmi a když vypadá situace ztracená a beznadějná, Paladin posvětí padlé Svatým Světlem. Najednou jsou zdraví a silní a spolu zniční všechny nepřátele, kteří se jim postaví do cesty. Paladinové jako zastánci světlé strany se snaží ze světa vymítit všechno zlo a jeho největší podobu vydí v Nemrtvých, proti kterým neustále bojují. S příchodem Datadisku který se jmenuje Burning Crusade se situace ve světě World of Warcraft radikálně změnila. Dříve byl Paladin dostupný pouze pro stranu Aliance a to v zastoupení Lidí a Trpasliků. Nyný Paladin hrdě bojuje i za stranu hordy v podobě krvavých Blood Elfů a síly a výhody se konečně vyrovnaly. Mnoho lidí to však neguje s velkým nesouhlasem (stejně jako já) a přeje si aby se vše vrátilo ke starým časům ... už je však pozdě :)

Povolání je k dispozici pro tyto rasy:
 • Humans (Lidé)
 • Dwarfs (Trpaslíci)
 • Dreanei (Dreaneiove)
 • Blood Elves (Krvavý elfové)

Klady a Zápory tohoto Povolání

Přednosti
 • Je schopný tankovat bežné instnace díky schopnosti nosit štít a Plate armor.
 • Dokáže oživit své zabité spoluhráče pomocí kouzla Resurrection.
 • Disponuje Aurami, které pomáhají jak jemu, tak i ostatním členům party.
 • Umí vykouzlit obrněného koně, na kterém pak může jezdit. Na 60% i 100% však musí splnit náročný Quest.
 • Disponuje talentem na zvýšení rychlosti běhání i ježdění na mountovy.
Nevýhody
 • Jeho bojové schopnosti se nemohou srovnávat s Bojovníkem
 • Oproti Bojovníkovi (Warrior) nemůže ani používat tak pestrou škálu zbraní a není schopen používat žádnou střelnou zbraň na dálku.
 • Paladin je povolání, které je velmi závislé na vybavení, stejně jako Warrior.
 • Většina očišťování (cleansing) v raidech závisí na něm, protože Priestům připadá úloha Healingu.

Schopnosti, kouzla a Talenty u Paladina

Aury, sealy a blessingy
Paladin disponuje velkou škálou aur, avšak aktivovaná může být pouze jedna v jeden čas. Nabízí aury na resistance, na zvýšení armoru, zmenšení šance na přerušení kouzla, pokud dostane zásah, či udílení poškození, pokud jste pod útokem. Sealy jsou kouzla na 30 sekund, z nichž každý má jiný účinek. Některý stunuje, další healuje, třetí doplňujě manu. Nejlepší je však Seal of Command, se kterým máte šanci na "dvojitý útok". Poslední řadou jsou požehnání (Blessings)

Boj proti nemrtvým, heal
Paladin je svatý bojovník a ti většinou valí proti nemrtvým. Kouzla jako Excorism či plošný Holy Wrath na udílení Direct Dmg v kombinaci s Consecrate můžou způsobit, že začnete mít velice rádi boj proti undeadům. Navíc paladin je může stopovat pomocí ability Sense Undead. Co se týče jeho healů, tak Holy Light dokáže uzdravit až tisícové zranění, poté Flash Heal. Různé štíty jako Divine Protection dokáží učinit Paladina nesmrtelným na pár sekund (tak aby se healnul GRR) a také se dokáže očistit od řady negativních efektů. Dále může oživit padlého hráče kouzlem Resurrection.

Protection (Obrana)
Paladin je v zásadě defensivní class, čemuž nasvědčuje Plate armor a možnost nosit Štít ... vše je umocněno schopnosti Holy Shield a také ruznými talenty na zlepšení defensivní stránky hraní. Paladin je schopný se naučit Parry, na blokování nepřátelských útoků pomocí zbraně a může omráčit nepřítele až na 6 sekund kouzlem Hammer of Justice. Či uvést nepřátelský Humanoidní cíl do stavu meditace ve kterém nemůže nic dělat talentem Repentance.


Vše ostatní o tomto povolání

Typ postavy a role v partě

aladin je velice užitečný class pro celou partu, jednak podporuje všechny členy party, kteří jsou v jeho blízkosti jednou z mnoha svatých aur a dále jim může udělovat nejrůznější požehnání (Blessings), které jím pomáhají v boji nebo je naopak chrání. Dálemůže sloužit jako podpůrný (back-up) healer nebo někdy dokonec i jako primární healer, což se ale moc nedoporučuje, protože nevlastní žádné HoT (Healing over Time) kouzla. Díky Plate armoru a štítu může také sloužit jako off-tank při boji proti více cílům. Díky schopnosti osvobodit se od jakéhokoliv spomalujícího efektu, běhat rychleji pomocí retribution talentů, a ochránit se štítem nesmrtelnosti (Divine shield) je nejvhodnějším classem pro nošení vlajky ve Warsong Gulch.

Co je důležité se naučit
 • Kombinovat Holy light a Flash of Light ke správnému a efektivnímu uzdravování jak sebe, tak celé party.
 • Naučit se vlastnosti Sealů a vhodně je používat během boje v kombinaci z uvolňováním jejich moci pomocí kouzla Judgement.
 • Správně si rozvrhnout celou manu na dobu celého boje.
 • Naučit se, kdy je správný čas k použití svaté ochrany Divine shield, která vám poskytne nesmrtelnost po určitou dobu.
 • Vždy se včas očistit od Magie a Jedů a udělat to samé i svým spoluhráčům
Použitelné zbroje pro Paladina
 • Látkové Zbroje (Cloth)
 • Kožené Zbroje (Leather)
 • Kovové Zbroje (Mail)
 • Plátové Zbroje (Plate)
 • Štíty (Shield)
Použitelné zbraně pro Paladina
 • Palcáty (Maces)
 • Obouruční Palcáty (2-Handed Maces) - Zdarma, začáteční zbraň
 • Sekery (Axes)
 • Obouruční Sekery (2-Handed Axes)
 • Meče (Swords)
 • Obouruční Meče (2-Handed Swords)
 • Halapartny a kopí (Polearms)
Dokáže odstraňovat tyto negativní efekty
 • Magic (magie)
 • Poison (jed)
 • Disease (nákaza)

Užitečné odkazy

Návrhy Talentů pro Paladina
 • 20/0/41 Retribution Dmg / PvP - Standartní build pro Paladina, po kterém se požaduje aby byl dobrý v PvP či dával velký dmg v PvE. Ve stromu Holy jsou jen zvýšené atributy a zabezpečené kouzlení healů bez Innteruptu (že Vám váš heal nikdo nepřeruší .. kromě stunu). Celej Retribution strom obsahuje výhody jako je zrychlený běh, větší dmg/crit, Vindication, které oslabí vašeho nepřítele a také důležitý Seal of Command, který vám dá šanci na extra attack. Jednatřicátým talentem je kouzlo, které uvede vašeho nepřítele na 6 sekund do stavu meditace, avšak každý dmg ho probudí .. dobré na zastavení někoho a zapnutí Sealu :P Vše uzavírá Crusader strike, čímž je možné dosáhnout několikatisícových criticalů v Holy dmg.


orld of Warcraft je domovem mnoha náboženství. Většinu z nich řídí kněží a šíří je po celém světě. V Kalimdoru jsou priesti Nočních Elfů oddaní Měsíční bohyni Elune, zatím co Trpasličí priesti v Khaz Modanu rozšiřují mezi lid víru ve Světlo, v ruinách Lordaeronu nemrtví Priesti vyznávají černou interpretaci Posvátného Světla. Jedno ale mají všichni priesti společné. A to je jejich schopnost manipulovat s těmi, kteří se jejich víře oddají. Priest, neboli česky Kněz, je povolání vhodné jak do PvP tak do PvE. Většinou se priest bere jako léčitel, není divu, v tomto oboru je jen velmi těžko překonatelný. Proto se můžete těšit, že do party budete velmi žádaný (pokud se rozhodnete jít cestou světla a léčení). Priest může vyznávat i sílu stínové magie, kdy dává velice schopné poškození, může se proměnit do stínové formy která mu zvyšuje poškození stínovou magií, ale znemožňuje mu se léčit.

Povolání je k dispozici pro tyto rasy:
 • Human (Lidé)
 • Dwarf (Trpaslíci)
 • Night Elf (Noční/temní elfové)
 • Troll (Trollové)
 • Undead (Nemrtví)
 • Blood Elf (Krvaví Elfové)
 • Draenei (Draenei)

Klady a Zápory tohoto Povolání

Přednosti
 • Dokáže uzdravovat zranění jak sobě tak všem přátelským jednotkám pomocí velké škály Healů.
 • Umí oživit padlého hráče pomocí kouzla resurrection.
 • Může aplikovat na kteroukoliv přátelskou jednotku včetně sebe mocný magický štít, který absorbuje dmg.
 • Má silné buff kouzla na spirit, staminu a shadow resist.
 • Může ovládat jakoukoliv nepřátelskou humanoidní jednotku se stejným nebo menším levelem.
 • Dokáže na krátkou chvíli odstrašit blízké nepřátele pomocí kouzla Psychic scream.
 • Má dva druhy magie (Shadow, Holy), takže dokáže bojovat i s cílem, který je imunní na určitou magii.
Nevýhody
 • Může nosit jen Cloth armor.
 • V boji se zbraněmi na blízko je nepoužitelný a nemá zrovna nejvíc hit pointů.
 • Pokud jste healer v partě, tak musíte mít postřeh a musíte se soustředit.
 • Málo instant kouzel ... většinou Shadow DoTy nebo cast kouzla.
 • Pokud se v partě něco nepovede a je wipe, tak si to téměř vždy odskáče healer, i když většinou neprávem.

Schopnosti, kouzla a Talenty u Priesta

Discipline (Ukázněnost)
Tato větev se specializuje na buff kouzla, priestovu ochranu a speciální schopnosti. V talentech najdete spoustu vychytávek na vylepšení hlavního buffu Power Word: Fortitude, který zvyšuje Staminu, pak vylepšení kouzla Power Word: Shield, což je štítové kouzlo absorbující dmg. Lákadlem je Power Infusion, které zvýší Vám i partě spell dmg. Posledním talentem je abilitka, která vás na pár sekund ochrání před poškozením v podobě redukování dmg.

Holy Magic (Svatá magie)
Posvátná magie obsahující svatá kouzla a uzdravování je odjakživa znakem priestů a paladinů. Do tohoto umění patří pestrá škála healů, plošných healů a hot healů (Renew), které uzdravují po určitý čas. Utočné kouzla jsou Smite a Holy fire, které způsobují direct Holy dmg. Talenty se točí ohledně vylepšení healingu, zvýšení critu a podobných věcí. Díky talentu Spirit of Redemption můžete dokonce healovat i po smrti a to ve formě anděla.

Shadow Magic (Stínová magie)
Stínová magie je z velké části zaměřena na DoT (dmg over time) kouzla jako je Shadow Word Pain atd, poté na Cast kouzla jako je Mind Blast a bonusem je Chaneling kouzlo, které funguje podobně jako Drain life u Warlocka zvané Mind Flay. Toto kouzlo vám sice nedoplňuje životy, ale zpomaluje cíl o 50%, což je velice výhodné. Do tohoto odvětví také patří schopnost vzbudit u nepřátel strach zvaná Psychic scream.


Vše ostatní o tomto povolání

Typ postavy a role v partě

riest v partě může zastávat tři úlohy. Tou první je hlavní Healer s talentovým zaměřením na Holy kouzla. To pak vyžaduje velkou koncentraci a postřeh, aby heal vždy sednul tam kde má. Největší heal vyžaduje tank, neboli ten kdo drží aggro nepřítele. Další alternativou priesta je Holy priest ovšem se zaměřením na buffy a dps. Tento priest spamuje Smite a Holy fire kouzla a používá AoE healing + dps prostřednictvím kouzla Holy Nova. Posledním, ale hodně častým způsobem vývoje priesta je Shadow Priest, což je Priest, který se zaměřil na temnou magii, používá ve velké míře DoT kouzla, která způsobují dmg postupně a krom toho bojuje Mind Blastem a Mind Flayem. Celou partu ovšem mlže healovat pokud aplikuje na cíl Vampiric Embrace. To pak parta dostává 20% dmg v podobě healu ;)

Co je důležité se naučit
 • Kombinovat všechny healing kouzla k dosažení co možná nejefektivnějšího uzdravování sebe a členů party.
 • Naučit se používat abilitu Fade při healování v partě ke snižování threatu.
 • Vědět, kdy je správný okamžik na zastrašení nepřátel Psychic screamem. Nejhorší je použití v dungu, kde mají odstrašené příšerky tendenci zaběhnout do skupinky dalších a tím pullnout víc a víc mobů.
 • Vědět jak bojovat v Shadow form, protože v této podobě se nemůžete healovat.
 • Umět kombinovat Vampiric Embrace a Shadow kouzla k podpoření party malým healem.
 • Vědět jak správně Shieldovat parťáky kouzlem Power Word: Shield. Hlavní je nedávat Shield Warriorovy, protože ten pak absorbuje dmg, nemá Rage a neudrží si Aggro nepřátel.
Použitelné zbroje pro Priesta
 • Látkové Zbroje (Cloth)
Použitelné zbraně pro Priesta
 • Jedno ruční palcáty (One-Handed Maces)
 • Dýky (Daggers)
 • Hole (Staves)
 • Hůlky (Wands)
Dokáže odstraňovat tyto negativní efekty
 • Magic (magie)
 • Disease (nákaza)

Užitečné odkazy

Návrhy Talentů pro Priesta
 • 11/0/50 Shadow PvP / Dmg - Build by Huhaf ... Priestův build navrhnutý pro co největší Dmg a obratnost v PvP. V Discipline stromu snížení šance, že vám dá někdo Stun atd, vylepšený PW Fortitude a PW Shield a nakonec Inner Focus, když vám dojde mana :) Celej Shadow strom obsahuje hrozné boosty do Shadow kouzel, chce to prozkoumat samostatně, akorát bych upozornil na Mind Fly, čímž si můžete zpomalit nepřítele a samozřejmě kombinace Shadow Word pain + Misery + Shadow Vulnerability + Vampiric Touch = Kombinace velice nepříjemných Shadow DoT. Když Undead přihodí Devournig Plague, tak už jsou z toho pěkné čísla.
 • 14/47/0 Holy Healing PvE - Build by Huhaf ... Build zaměřený na Healing. Strom Discipline je vyplněn stejně jako u předchozího buildu, akorát jse zde přidána Meditace, tkerá vám umožňuje aby se vám mana doplňovala při castění kouzel. V holy stromu pak najdete všechny možné vylepšení do Healingu, chce to opět omrknout samostatně. Důležité spelly jsou Spirit of Redemption a také Holy Lightwell. Healer s tímto buildem je orpavdu velkou posilou pro každou partu a dokáže zachránit mnoho situací :P

odvodník nebo také Rogue je povolání, které obnáší znalost jedů, lstí a nástrah. Rogue je také nejrychlejší povolání, protože všechny jeho ability jsou instantní a navíc má největší výhody s použitím dýk. Díky použití dvou zbraní a rychlému boji je v PvP velice silným soupeřem. Pokud ho ovšem někdo nezastaví například Frost Novou, Polymorphem nebo Entangling Roots. Rogue dokáže velice překvapit také možností Stealth, kdy se zneviditelní, ale jeho pohyblivost se sníží na 30%. V tomto módu může udílet extra dmg, nebo okrádat schopností Pick pocket, čímž z jakéhokoliv Humanoida nebo Undeada může vytáhnout několik málo peněz. To je velice výhodné hlavně ze začátku hry, kdy většinou nemáte téměř žádné peníze. Rogue má většinou vysokou šanci na úhyb (dodge) a ta se pohybuje kolem 20%-30%, podle toho kolik má agility. Jsou ale i takoví roguové, co mají šanci na úhyb 40%-50%. Když potom takhle vysokou šanci zkombinují se schopností Evasion (+50% dodge), jsou proti classům co používají fyzické zbraně ve velké výhodě. Navíc Rogue nemá manu, ale Energii a té má vždy 100 (v talentech nebo některými věcmi může mít 110 nebo 120). To znamená že pokud něco zabije rychle, což je Roguova specialita, nemusí vůbec na nic čekat a ihned jde zabíjet dál.

Povolání je dostupné pro tyto rasy:
 • Orcs (Skřeti)
 • Undeads (Nemrtví)
 • Blood Elves (Krvaví Elfové)
 • Trolls (Trollové)
 • Humans (Lidé)
 • Dwarves (Trpaslíci)
 • Gnomes (Gnomové)
 • Night Elves (Noční Elfové)

Klady a zápory tohoto Povolání

Přednosti
 • Všechny jeho útoky a ability jsou instantní.
 • Může mít dvě zbraně, respektive v každé ruce jednu.
 • Má speciální mód Stealth, který ho učiní neviditelným.
 • Může vyrábět jedy, které cíl zraní, zpomalí apod.
 • Může velice rychle odněkud utéct nebo někoho dohonit pomocí Sprintu (délka trvání 15 sekund).
 • Pomocí schopnosti Pick pocket si může velice rychle a efektivně vydělávat.
Nevýhody
 • Může nosit jen koženou zbroj.
 • Neumí si žádným způsobem (kromě First Aid) doplnit životy.
 • Nemá žádné ability na dálku, tudíž se musí dostat k cíli nezpozorován.
 • Není schopen poskytnout sobě či partě žádný buff.

Schopnosti, kouzla a Talenty u Rogua

Combat (Boj)
Toto odvětví je specializované na zbraně a umění s nimi. Jsou zde převážně ability, které přidávají Combo pointy, které poté využijete v oboru Assasination. Zde jsou velice důležité ability jako Sinister Strike, základní Rogunův úder, dále Backstab (použitelné pouze v případě že v pravé ruce držíte Dagger - dýku) a Kick, nedává sice téměř žádné dmg, ale přeruší casting kouzla, což se hodí zejména v PvP.

Assasination (Vražda)
Věci z této větve jsou většinou závislé na Combo Pointech a na počtu Combo Pointů také zavisí jejich efektivita. Do tohoto odvětví také patří roguovo DoT kouzlo Rupture. Další bonbónek je pravděpodobně nejsilnější "direct-dmg" abilitka zvaná Eviscerate, která slouží jako jeden ze zakončovacích úderů (finishing moves). Další důležitou abilitou je Kidney Shot, což je klasický Stun a jeho délka trvání se odvíjí od combo pointů.

Subtlety (Lstivost)
Poslední odvětví se zaměřuje na schopnost Stealth, a tak většina Subtlety kouzel potřebuje tento mód. Pokud máte talenty v tomto odvětví, jste velice silní zvlášť v PvP, protože než vás nepřítel odhalí, tak už stojíte za ním a přemýšlíte, jak mu znepříjmeníte následující sekundy. Z tohoto odvětví je nejdůleží Stealth, dále velice užitečné již zmiňované kouzlo Pick Pocket a abilita Vanish, které vás na určitý čas zneviditelní, avšak za cenu speciálního prášku.Vše ostatní o tomto povolání

Typ postavy a role v partě

ogue je dmg dealer a taky se stará o to, aby na ostatní členy party neútočili mobové. S tímto úkolem se velice dobře spolupracuje s warriorem, protože Rogue má velice širokou škálu Stunů a zpomalovacích jedů. Pokud rogue útočí v partě, měl by si hlídat své aggro hlavně když používá jinak v PvE nepřístupné údery jako Ambush, Backstab atd. Rogue také musí trénovat svou schopnost Lockpicking, protože jestli parta najde nějakou truhlu a nemůže se do ní dostat jen proto, že nemáte dostatečně vysoký skill, tak si to můžete pěkně zavařit. Jinak postava sama o sobě nijak speciálně užitečná v partě není, za to se s ní výborně hraje PvE, sám, ničím nerušen.

Co je důležité se naučit
 • Správně umět používat Stealth mód a schopnost Vanish.
 • Mít zásobu health potionů, jídla nebo First aid, abyste si mohli rychle doplnit životy.
 • Rozhodnout se, jestli se budete specializovat na Daggery (Ambush, Backstabb) nebo na Swordy (Sinister Strike) nebo na mix těchto zbraní. Je možné si navrhnout talenty tak, aby se daly měnit tyto možnosti podle PvP, PvE.
 • Správně si rozvrhnout Energii, po jejím vyčerpání jste po dobu její regenerace odkázaní pouze na White dmg.
 • Možností jak si ulehčit boj, je Thistle Tea, čaj používaný jako potionka, která obnoví 100 Enerie. Tento čaj se vyrábí skrz profesi Cooking (nejméně 60) a k jeho uvaření potřebujete Swiftthistle, který se sbírá profesí Herbalismus (nejméně 35).

Použitelné zbroje pro Rogua
 • Kožená zbroj (Leather)
 • Látková zbroj (Cloth)

Použitelné zbraně pro Rogua
 • Dýky (Dagger)
 • Jednoruční meče (1h swords)
 • Jednoruční palice (1h maces)
 • Pěstní Zbraně (Fist Weapons)
 • Vrhací Zbraně (Thrown)
 • Luky (Bows)
 • Kuše (Crossbows)
 • Pušky (Guns)

Užitečné odkazy

Návrhy talentů pro Rogua
 • 12/49/0 Dodge & Crit / PvE - Tento build je založen na velké šanci na critical strike a ještě větší šanci na dodge. Pokud máte Agility kolem 400, můžete mít dodge šanci i přes 35% a critical šanci kolem 30%. Build je také velice rychlý, takže pokud nemáte dobré reflexy, tak můžete mít problémy s očima :). S takto rozloženými talenty zapomeňte na nějaké dlouhé sbírání combo pointů. Jakmile nějaký máte hned jej proměňte v dmg. Velice užitečnou věcičkou je Riptose, které dá za 10 energie 150% dmg + disarm, ale jen pokud dá útočník pary a navíc má půl-minutový cooldown.
 • 5/14/42 Subtlety / PvP - Talenty jsou rozvrženy tak, abyste udíleli co největší dmg, nebyli odhaleni ze Stealthu a zároveň měli vysokou dodge šanci. V tomto buildu hraje důležitou roli používání úderu Ambush, které udílí asi největší dmg, co se rogua týče. Dále je důležité uvážlivé používání schopnosti Sprint, které vás zrychlí až o 70%, což v módu Stealth znamená něco nad normální rychlost. Velice důležité je také používání jedů, zvláště Crippling poison, který protivníka zpomalí a vy máte čas utéci o kus dál a znovu se přepnout do módu Stealth.

haman je přírodní bojovník, využívající přírodu ve svůj prospěch, ať už škozením nepříteli nebo vylepšováním sebe samotného. Shaman má také velkou sílu, kterou ve správné chvíli dokáže proměnit ve vysoké dmg, ještě podpořené jeho totemy, kterých má Shaman nepřeberné množství a které mu pomáhají jak v obnově many nebo života, tak i ve zpomalení soupeře, jeho desorientaci nebo ztrátě životů. Totemy se ale velice těžko získávají, protože se dělí na čtyři odvětví a to vzduch, oheň, voda nebo země (Air, Fire, Water a Earth) a ke každému odvětví potřebujete odpovídající totem, který se získává z dlouhé questové linie a pokud nejste zrovna na Roleplaying, Shaman není zcela dobrá volba. Bez totemů by to nebyl on. Ale i bez nich se Shaman umí efektivně healovat, udílet velké dmg kouzly nebo zbraní. Ke všemu stejně jako warrior a paladin může nosit štít, který podstatně zvyšuje jeho Armor, takže redukuje mnohem víc dmg než ostatní povolání. Od 40 lvl může stejně jako Hunter nosit kovovou zbroj, což z něj činní ješte silnějšího potivníka, než se na první pohled zdá.

Povolání je dostupné pro tyto rasy:
 • Orcs (Skřeti)
 • Trolls (Trollové)
 • Taurens (Tauři
 • Draenei (Draenei)

Klady a zápory tohoto Povolání

Přednosti
 • Má rozličné totemy, které pomáhají mu i jeho partě v boji.
 • Od 20 lvl má kouzlo Ghost Wolf, které zvýší jeho rychlost o 40%.
 • Může oživit mrtvého hráče, jako jeden z mála povolání.
 • Od 28 lvl má kouzlo Water Walking, na které sice potřebuje Fish oil, ale se kterým se velice rychle pohybuje po vodě.
 • Od lvl 40 může nosit kovovou zbroj.
 • Od lvlu 30 má shaman spell s názvem Astral Recall který mu umožní portovat se do místa kde má hearthstone každých 15minut.
 • Shaman má možnost mít instantní heal/cast každé 3 minuty a to díky spellu Nature's Swiftness.
 • Na lvlu 70 má shaman spell Bloodlust (Horda) Heroism (Aliance). Tyto dva spelly maji stejnou funkci i, když mají jiné názvy. Spočíva to v tom, že na 40 sekund zvýší melee charum attack speed o 30% a casterům zmenší dobu castění spellů o 30%
 • Velké + u shamana je dual wield který v kombinaci s windfury weapon dává obrovský dmg a přispíva k tomu že se Enhancement Shaman dostává také do raidů.
 • Shaman je vynikající healer má mnoho spellu které pomáhají tankovi.
Nevýhody
 • Jeho totemy mají málo životů, pro rychlou zbraň nebo AoE kouzlo nepředstavují žadný problém.
 • Pokud chce, aby jeho Healing byl tak efektní jako u Priest, musí tomu uzpůsobit vybavení a talenty.
 • Neumí používat žádnou střelnou zbraň.

Schopnosti, kouzla a Talenty u Shamana

Elemental Combat (Elementální souboj)
Tyto kouzla jsou specializované na dmg od přírody. To znamená oheň, blesky, a jiné přírodní kouzla. Je zde pouze pět kouzel a zbytek je vyvolání totemů. Jsou tu důležitá kouzla jako Lighting Bolt, Earth Shock nebo velice užitečný Chain Lighting aneb řetězový blesk. Je to velice důležité odvětví co se týče PvP, ale ostatní se také nesmí zanedbávat. Talenty v Elemental určitě nejsou na škodu.

Enhancement (Očarování)
Kouzla z této větve jsou pro buffy a různé vymoženůstky, kterých je Enhancement plný. Jako například Ghost Wolf, zrychlení o 40%, Far Sight, pohled do dálky vzdálené i 50k yd, nebo Water Walking a Breathing, spotřebujete jeden Fish Oil a můžete 10 minut chodit po vodě nebo pod vodou dýchat. Talenty v Enhancement jsou zaměřeny hlavně na boj z blízka a zácházení se zbraněmi.

Restoration (Uzdravení)
Jak již plyne z názvu, Restoration je zaměřeno na uzdravování, regeneraci a léčení. Proto zde najdeme kouzla jako například Healing Wave, klasický heal, Chain heal, velice zajímavé kouzlo, které healuje tři přátelské cíle, vždy další cíl o 50% míň, nebo také kouzlo Ancestral Spirit, které oživí cíl a vrátí mu určitý počet životů a many (rage, energie). Restoration talenty jsou zaměřeny na healování a manu, takže mít je zde určitě není na škodu.Vše ostatní o tomto povolání

Typ postavy a role v partě

ro každou partu je Shaman jedině přínosem, protože snad každý rád uvítá jeho totemy a healovací kouzla. Je to sice lehce problematičtější než buffy, protože totemy stojí na zemi a při každém přesunu se musí umisťovat znova, ale i tak jsou velkým přínosem. Shaman je také schopen healovat jak jeden, tak více cílů středně velkou škálou kouzel. Je to prostě univerzální povolání, které dokáže zastat více rolí, za podmínky správného rozložení talentů. Resto = healing, Elemental = totemy a spelldmg, Enhancement = Melee.

Co je důležité se naučit
 • Splnit všechny questy na totemy a ty pak vhodně umístit na Action bary, aby byly hned po ruce.
 • Mít správné zbraně vzhledem k talentům (Dual wield / shield / two handed).
 • Pokud do instancí chodíte v roli healera, tak mít talenty v restoration.
 • Všímat si kdo má kolik životů a správně používat healovací kouzla.
 • Umisťovat správné totemy podle potřeb party, domyslet si, jaké totemy budou classy ve vaší partě vyžadovat.

Použitelné zbroje pro Shamana
 • Kovová zbroj (Mail) - až od 40 lvl
 • Kožená zbroj (Leather)
 • Látková zbroj (Cloth)

Použitelné zbraně pro Shamana
 • Jednoruční palice (1h Maces)
 • Hole (Staves)
 • Pěstní zbraně (Fist Weapons)
 • Jednoruční sekery (1h Axes)
 • Dýky (Daggers)
 • *Dvouruční sekery (2h Axes)
 • *Dvouruční palice (2h Maces)

*) pouze v talentech

Užitečné odkazy

Návod na získání totemů
 • Orc/Troll Shaman - Název Questu je Call of Earth. Po dosáhnutí 6 level se můžete naučit vyvolávat první druh totemů, a to earth(země). Quest začínáte u svého trenéra.Nalevo od něj stojí Earth Caller a má pro vás quest. Máte mu donést 2 Felstalker Hoof, z jeskyně která je na severu. Po prohlédnutí mapky se tam vydejte. Není to ůplně jednoduché,ale prostě procházejte jeskyní dokud Hoofy nedostanete. Potom utíkejte za Earth Callerem a předejte mu je. Dá vám Fire Sapta.Teď se vydejte se na jih uvidíte dva obrovské stromy a mezi nimi cestu do skal.Projdite jí a na konci uvidíte Obelisk a elementála pokecejte s ním a běžte zpátky za EarthCallerem. Dá vám earth totem a stoneskin totem. Užívejte moudře.

Návrhy talentů pro Shamana

Návrhy od Stopy
 • 0/5/56 Most Heal / PvE - Healování, healování, healování... Nic víc vám tento build nenabídne. Je navržen převážně do party, protože ostatními kouzly a zbraní toho s tímto buildem moc neuděláte. Zato ale healujete jako o život. Velice užitečný build, co se týče party bez priesta. Do PvP nedoporučuju, protože byste sice nepřišli o téměř žádné životy, ale na druhou stranu protivník také ne. To stejné co se týče zabíjení na samotce. Nepřitele byste zabíjeli opravdu dlouho a to je nevýhoda.
 • 56/5/0 Dmg spell / PvP - Tato talenty jsou pro udílení co největších dmg s kouzly, takže nepřítele s menším počtem životů zabijete dřív, než se k vám dostane. Většina talentů je ve prospěch Lighting kouzel jako Lighting bolt nebo Chain Lighting, proto je nutné tyto kouzla používat, jak jen to jde. V PvP budete určitě silným soupeřem pro jakékoliv povolání, protože healování sice není podporováno žádným talentem, ale přece jen je.
Návrhy od Kany
arloci byli mágové, kterí propadli temnému učení. Toužící po temných vědomostech, propadli se do magie, která nepocházela z Azerothu. Svou sílu nyní čerpají od Plamenné Legie, která jim dovoluje používat ničivé energie a vyvolávat démonické přisluhovače. Warlock je výborné povolání pokud chcete hrát bez pomoci jiných hráču, protože si umí vyvolat širokou škálu démonu. Ale i bez nich to umí. Má velký damage (i když většinou díky DoT spelům) ale je i výborný debuffer (laicky řečeno "oslabovač nepřátel"). Můžou také ovládat nepřátelé díky spelům Seduction a Banish. V raidu se hodí vždy, buď jako už výše zmíněný debuffer a damage dealer, ale i jako zásoba Helthstoneů, kamenů které vám umí doplnit život a Soulstonů, které vás sou schopné po smrti oživit.

Povolání je k dispozici pro tyto rasy:
 • Humans (Lidé)
 • Gnomes (Gnomové)
 • Blood Elves (Krvavý Elfové)
 • Orcs (Skřeti)
 • Undeads (Nemrtví)

Klady a Zápory tohoto Povolání

Přednosti
 • Je schopen ovládat nepřátelské démony.
 • Může vytvořit Healthstone, který po použití vyléčí jeho nositele.
 • Dokáže přivolat ostatní hráče díky kouzlu Ritual of Summoning.
 • Může si vyvolat vlastního mounta, ohnivého koně.
 • Může vysávat nepřátelům životy nebo manu, a sobě tím doplňovat.
Nevýhody
 • Některé kouzla potřebují Soul Shardy.
 • Může nosit jen Cloth Armor.
 • V boji na blízko je k ničemu.
 • Je těžké naučit se ovládat najednou i peta i warlocka.

Schopnosti, kouzla a Talenty u Warlocka

Affliction (Trápení)
Odvětví specializující se na Warlockova DoT (Damage over Time, Poškození za určitý čas) kouzla. Například Corruption, celkem silné DoT kouzlo, které po naklikání talentů na něj se stane instant cast, nebo i Curse of Elements který znižuje protivníkovu odolnost proti ohni a ledu. Z talentů stoji za zmínku jak už zmínený Improwed Corruption, tak i třeba Siphon Life (převádi životy od protivníka k vám), Shadow Mastery (zvyšuje Shadow Damage o 2-10%) a nejposlednejší spell Affliction talentové větvy, je Unstable Affliction, spell který cíly ubíra životy a když ho někdo dispellne, tak ubere životy i dispellerovi.

Demonology (Démonologie)
Démonologie, jak už název napovída, bude hlavně o tom, je o všem démonickém. Díky démonologii budete moci povolávat démony, ale i jiné hráče, vyčarovávat si různé podpůrné předměty, nebo si zvyšovat Armor a životy. Najdete tu talenty které vám zvyšují staminu na úkor spiritu, zlepšují Voidwalkerovu schopnost tankovat, zvyšují damage všech vašich petů o 1-5% a na konec je tu talent, díky kterému si budete moct vyvolat Felguarda. Tento mocný démon je něco jako slabší Warrior, který bude bojovat na vaší straně.

Destruction (Ničení)
I když má warlock většinu spellů DoT, najdou se i takové (jako například Shadow Bolt) které jsou normální zesílací kouzla, a ještě k tomu velice silná. Tato odnož se specializuje nato, jak spůsobit největši poškození, ale i největší threat. Z kouzel stojí za zmínku Rain of Fire, channelingujíci AoE spell, Immolate, kouzlo působící damage hned, ale i počas nasledujících 15vteřin a i výše zmíněný Shadow Bolt. Talenty se pak povětšinou snaží tyto kouzla vylepšit, nebo zesílit, nebo celkově zvýšit poškození Destruction kouzel. Poslední talent Destruction talentového stromu, je kouzlo, které spůsobí slušný damage na několik cílů před vámi a stunne je na 2vteřiny.


Vše ostatní o tomto povolání

Typ postavy a role v partě

arlock je další damage dealing postavou, která navíc má i podpůrný charakter. Warlock by neměl zapomínat měnit své démony podle potřeby party. Pokud by se hodil ješte jeden tank, tak by mněl vybrat Voidwalkera, nebo Succubu (Seduction), pokud by spoluhráči raději buff tak Imp. V dungeonech by Warlock neměl zapomínat na Soulstone, který by mněl každých 30minut aplikovat na někoho kdo může oživovat (Priest, Paladin, Shaman, případne Druid nebo někdo s Goblin Jumper Cables). Dále by mněl vždy zásobovat partu Healthstone-ama. To vše je ale velmi náročné na Soul Shardy, tak nesmíte zapomínat si je pravidelně vyrábět, a do dungeonu by ste měli chodit s plným Soul Baglem. V dungeonecha nikdy (narozdíl od PvP) nepoužívejte Fear, když vám půjde opravu o kejhák, protože zastrašený cíl by mohl zaběhnout do skupinky dalších nepřátel a potíže by se znásobily. Použijte raději Death Coil, nebo Drain Life.

Co je důležité se naučit
 • Taktika pro Warlocka do PvP je jednoduchá. Fear, Fear, Fear...
 • Jako Warlock se vykašlete na Spirit. Díky Life Tapu si uděláte víc many a rychleji za cenu pár životů. Proto raději berte itemy s Staminou než Spiritem, samozřejmě Inteligence se hodí taky.
 • Když budete v partě, dávejte si pozor na DoTy. Někdy umí udělat opravdu obrovský damage, a když uděláte víc aggra než tank, tak máte problém, protože DoT spelly se nedají zrušit, musíte počkat až "vyprchají".
 • Naučte se pořádně obsluhovat najednou jak vašeho Warlocka tak i peta.
Použitelné zbroje pro Warlocka
 • Látkové Zbroje (Cloth)
Použitelné zbraně pro Warlocka
 • Hůlky (Wands)
 • Dýky (Daggers)
 • Hole (Staves)
 • Jednoruční Meče (1h Swords)

Užitečné odkazy

Návrhy Talentů pro Warlocka
 • 42/8/11 Affliction - Affliction Warlock je všeobecně univerzální build který je nejlepší na grindování. Tento build je hlavně používán jako levelovací, a ke konci hry se nejčastěji spájí s Ruin z Destruction stromu. Instant cast Corruption je podle mně základ dobrého Warlocka, +10% damage z Shadow Mastery je taky super, no a skrácení času potřebného na seslání Shadow Boltu a Immolate, jako i dvounásobný damage pokud dáte critical, je jako třešnička na dortu.
 • 17/44/0 Felguard Demonology build - Lákadlem tohoto buildu je rozhodně Felguard, nejsilnější démon kterého si Warlock může povolat. Je to takovej mnohem silnejší Voidwalker. Je oblíbený jak v PvP tak v PvE. Dokáže vydržet obrovský damage a přitom pořád držet aggro. K tomu ješte vylepšený Curruption a Curse of Agony, aby nebylo všechno na Felguardovi.

ojovník neboli Warrior je jako v každé hře class který má obrovskou výdrž, je to zuřivec a specializuje se na boj na blízko se sečnou či tupou zbraní. Jako jeden z mála může držet dvě zbraně najednou a to mu umožňuje udílet opravdu velké poškození vůči cíli. Warrior je také diky možnosti nosit štít, plátovanou zbroj a přepnout se do obraného postoje často volen jako Tank. K tomu jsou uzpůsbeny i jeho ability které jsou rozdělené na neutrální, čistě bojové a obrané. Warrior je stejně jako mnohá jíná povolání bezvýhradně závislý na svém oblečení a především na své zbrani. Warrior beze zbraně je jako Mág bez many. Tím že je Warrior takto závislý na itemech má většinou v Raidech přednost před hunterem, paladinem a ostatními classy při lootvaní zbraní. Warrior by se také měl velice dobře naučit při boji běhat a uskakovat, protože na stojící cíl se velice snadno útočí.

Povolání je k dispozici pro tyto rasy:
 • Humans (Lidé)
 • Night Elves (Noční/Temný Elfové)
 • Dwarfs (Trpaslíci)
 • Gnomes (Gnomové)
 • Taurens (Taureni)
 • Orcs (Skřeti)
 • Trolls (Trollové)
 • Undeads (Nemrtví)
 • Draenei (Draeneiové)

Klady a Zápory tohoto Povolání

Přednosti
 • Díky Plate armoru a štítu se stává jedním z nejodolnějších protivníků.
 • Je schopen používát téměř všechny zbraně ve hře.
 • Je schopen se chovat jako defensivní i ofensivní class.
 • Má velkou škálu AoE úderů, takže vyniká i v boji proti více nepřátelům.
 • Je velmi zkušený v boji se dvěma zbranemi zároveň a dokáže se na to i specializovat.
Nevýhody
 • V Instaních na něj připadá úloha tanka, takže má velmi nákladné opravy. Opravy jsou velké taky při solo PvE, narozdíl od Huntera, kterého se většinou nikdo nědotkne a jeho Pet nemá věci na opravení.
 • Nezkušený Warrior se dá lehce zneutralizovat (zastavit, zmrazit, fearnout)...
 • Nemá kromě výstřelu ze střelné zbraně žádný útok na dálku, takže prioritou je dostat se co pokud možno nejblíže k cíli.
 • Je velmi závislý na své zbrani a svém vybavení, nahý Warrior je bezcenný kus masa.

Schopnosti, kouzla a Talenty u Warriora

Arms (Boj)
Odvětví specializované na zbraně. V abilitách najdete údery, krvacení a další možné útoky na udílení povětšinou statického dmg. V talentech pak najdete hodně vychytávek na zvýšení crit chance, zvýšení dmg, crit dmg a vrcholem je Mortal Strike, který zmenšuje healing na cíl o 50% a dává velký intant direct dmg. K tomuto typu boje patří většinou Battle stance, občasně Berserk Stance.

Fury (Zběsilost)
Druhé odvětví, na rozdíl od Arms, které je převážně na obouruční zbraně, je Fury a znamená to Běsnění. Toto odvětví je na dve jednoruční zbraně zároveň, velmi rychlé útoky a hlavně zvyšování aa zrychlování dmg až po šílený dps. V tomto odvětví také najdete většiu Warriorových pokřiků (Shouts). K tomuto typu boje patří Berserk stance, kvůli Whirlwindu a jiným abilitám.

Protection (Obrana)
V tomto oboru se musí specializovat každý Warrior, který chce být dobrý tank a chce hodně vydržet .... neboli bejt plechovka :] Hlavními abilitami jsou ability na udržení aggra při tankování jako Taunt, Sunder armor a Revenge na vytvoření Threatu. Dále údery štítem jako Shield Bash a Shield Slam. V talentech pak najdete vše co by měl správný tank mít. Armor, Defense, dmg reduction ;) K tomuto typu boje patří samozřejmě Defensive stance.


Vše ostatní o tomto povolání

Typ postavy a role v partě

arrior je už od "přirody" mlátič a je uspůsoben na fyzický kontakt s okolím. V partě proto zaujímá roli Tanka, což je postava, která na sebe naláká moby, snaží se držet jejich aggro, nechá se healovat a zbytek party zatím udílí těmto mobům poškození. Warrior má několikanásobně vyšší Armor, může používat štít a může zaujmout defensivní postoj, takže vydrží o mnoho více než kouzlící classy, které mají oblečeny jen Cloth róbu :) Ovšem pokud jsou v partě Warrioři dva, musí se domluvit, kdo bude tank, který drží aggro a kdo bude DPS (dmg). Dmg bude ten Warrior, který má horší vybavení, horší štít, nebo vůbec žádný a taky ten, kdo má méně nebo žádné Protection talenty ;)

Co je důležité se naučit
 • V PvP je důležíté se naučit používat Charge a Intercept, čímž se dostanete k vašemu cíli. Další důležitou Abilitou je Hamstring, který vám cil zpomalí nebo pokud máte talenty, tak úplně zastaví. Na kouzlící classy Pumel nebo zběsile běhat kolem nich, aby jste jim kouzlo Interuptnuli.
 • Snažte se vždy stát za zády cíle. Melee class vás nemůže seknout, musí se nejdřív otočit a caster na vás taky kouzlo nepošle dozadu, takže běhat kolem cíle, snažit se držet za jeho zády a občas změnit směr, či ho přeskočit. Tuto techniku musí každý zvládnout sám a originálně. Hlavně často měnit směr, aby se nepřítel brzo nenaučil váš styl.
 • V PvE, pokud jste Tank, tak si musíte sehnat +defense oblečení, co nejlepší štít a na obojím co nejvíce +Armor + Stamina +Block +Strenght a takové věcičky. Další důležitou věcí je Agility, která zvyšuje celkové Armor číslo a šanci na uhnutí útoku (Dodge).
 • Pokud Tankujete, tak Chargnout cíl, nenabíhat ... aby jste měli začáteční Rage na první útoky a mohli nabrat Aggro. Poté hned přepnout na defensive stance a naspamovat pár Sunder Armorů, kterými snížíte Armor cíle a naberete hodně Aggra. Musíte se naučit používat Shield Block, Shield Wall a Last Stand, které vás udrží při životě. Když vám dochází Rage, použijte Bloodrage. Ale určitě ne v situaci, kdi máte micro hpček a healer nesthí healovat ;)
 • Pokud převezme aggro někdo jiný z party, použijte Taunt, Mocking Blow nebo Challenging Shout. Vždy se snažte ochránit zbytek party.
 • Nejdůležitější věcí je, naučit se si správně rozvrhnout Rage, protože jí nemáte nekonečno a taky nemáte pořád plno ... takže vždy zvážit, jak s aktuálním stavem Rage bojovat.
Použitelné zbroje pro Warriora
 • Látkové Zbroje (Cloth)
 • Kožené Zbroje (Leather)
 • Kovové Zbroje (Mail)
 • Plátované Zbroje (Plate) - až od 40 lvl
 • Štíty (Shield)
Použitelné zbraně pro Warriora
 • Luky (Bows)
 • Kuše (Crossbows)
 • Pušky (Guns)
 • Dýky (Daggers)
 • Pěstní Zbraně (Fist Weapons)
 • Halapartny / Kopí (Polearms)
 • Hole (Staves)
 • Jednoruční Meče (1h Swords)
 • Jednoruční Sekery (1h Axes)
 • Jednoruční Kladiva (1h Maces)
 • Vrhací Zbraně (Thrown)
 • Obouruční Sekyry (2h Axes)
 • Obouruční Meče (2h Swords)
 • Obouruční Kladiva (2h Maces)

Užitečné odkazy

Návrhy Talentů pro Warriora
 • 7/13/41 Protection (Tank) - PvE build zaměřený z 99% na tankování Instancí, ale je vhodný například i pro nošení vlajky ve WSG, protože než Vás někdo rozbije, tak mu to dá trošku práci. V arms vylepšenej Parry + Charge, aby měl Warr na začátku trochu rage a mohl naspamovat Sunder Armor, ve Fury nějakej ten Rage, Crit, Heal a v Protection všechny věci, které jsou samozřejmostí. Shield Slam, Devastate a Stun + improved Revenge pro ještě více Stunu :) Tento build je navržený pro Jednoruční zbraň a štít, pokud by Vám to čirou náhodou uniklo :))
 • 18/43/0 Fury Dual Wield - Build zaměřený na držení dvou jednoručních zbraní, rychlost a damage. Bloodthirst jako primární Fury attack ve spojením s Whirlwindem dává hrzné čísla, Cíl ustunujete tím, že ho opakovaně budete Chargovat improved Ineterceptem a podobně. Nový talent Rampage a improved Berserker Stance vám zajistí dostatek Attack power.
 • 40/21/0 Two Handed Arms / Fury - Buiild pro PvP s obouruční zbraní, Celej strom Arms pro zvýšení Dmg a krvácení (Rend, Deep Wounds, Blood Frenzy) zakončený vylepšeným Mortal Strikem. V druhém Fury stromě opět posílen Dmg a Shouty a jako bonbónek Death Wish, který vám hodí +20%dmg a immunost na Fear :) To vše na 30 sekund !! Styrý talent Enrage Vám posílí dmg o dalších 20% poté, co se stane obětí Criticalu :)